Ideja je strana reč. Znači duhovnu sliku, duhovni obrazac i zamisao, koji se ni jednim način čulom ne može shvatiti, – ali koju zamisao mi želimo da ostvarimo u obliku koji je pristupačan našim telesnim čulima.
Ideja je unutrašnji oganj koji plamti u duši.
Za potpuno ostvarenje jedne ideje traži se služba toj ideji svim srcem, svom dušom, do požrtvovanosti, do fanatizma, čak. Samo 100% uverenja daje 100% uspeha.
Ideje su plod vašeg razmišljanja. Koristite tri načina da materijalizujete i razvijate svoje ideje.
1. Ne dozvolite da Vam ideje pobegnu. Kada imate ideju, zapišite je.
2. Preispitujte svoje ideje.
3. Negujte i hranite svoju ideju. A kad dođe čas – realizujte je.
Oblikujte svoju ideju
Ideje stavite u formu u kojoj se mogu ponuditi i prodati. Jedna ideja napisana ili stavljena u formu slike ili dijagrama ima mnogo puta veću moć prodavanja od ideje predstavljene samo usmeno.
Ideje moraju biti «prodate» nekom: potrošačima, zaposlenima, šefu, prijateljima, kolegama iz istog kluba, investitorima. Neko mora «kupiti» ideju; u protivnom nema nikakvu vrednost.
Verujte u svoju ideju
Verujte da ideju možete ostvariti. Verovanje u ideju (ili rešenje) otvara put ka ostvarenju (= rešenju). Eliminišite iz Vašeg misaonog i verbalnog rečnika reči: «nemoguće», «neće upaliti», «ne mogu to», «ne vredini pokušavati»
Budite promišljeno napredni
Ne dopustite da Vam tradicija paralizuje um. Budite napredni u svemu što radite, ali zadržite kritički odnos prema onome što je novo, a sačuvajte sve što valja od starog!
U(pitajte) sebe
Pitajte se svakodnevno: «Kako mogu da radim još bolje?». Nema ograničenju za samopoboljšanje.
Upitajte sebe: «Kako mogu da uradim više?». Sposobnost je stanje uma. Koliko možete da uradite zavisi od toga koliko mislite da možete. Sposoban je onaj koji misli da može.
Uspešna kombinacija u poslu (i u životu uopšte) je: Činiti bolje ono što činiš (poboljšati kvalitet tj. valjanost svog proizvoda ili usluge), i činiti više nego što se čini (povećati kvantitet tj. količinu ili obim svog proizvoda.
Pitajte pa slušajte
Koristite postavljanje pitanja i slušanje. Dajte sebi mentalni (= umni) podsticaj. Družite se sa ljudima koji Vam mogu biti od pomoći u smišljanju novih ideja, novih načina da se čine stvari. Mešajte se sa ljudima različitog profesionalnog i socijalnog interesovanja.
Prema knjizi dr Dejvida Švarca «Tajna misliti na veliko», praksi SPD «Privrednik» i ličnim iskustvima sastavio Slobodan Ivošević, Stariji Mentor

Leave a Reply